Eğitim, aslında bir insanın yaşadığı toplumda başarılı bir geleceğe hazırlanma sürecidir ve başarılı olmak sadece kendisinden beklenen rolleri mükemmel bir şekilde yapmak değildir, Bunun yerine, çevresini daha iyi yönde etkilemede liderlik rolü oynamaya kadar uzanabilir.
Ama hey bekleyin; etrafımızdaki dünyanın ne kadar hızlı değiştiğinin farkında mısınız? Yaşadığımız gezegeni etkileyen bu çatışmalarla ve krizlerle karşılaştığımızı görüyor musunuz?
Peki, biri şunu söylesin; öyleyse eğitimin mesajı, geleceğin erkeklerine sorunlarını çözmeleri için araçlar sağlamaya, onların çağın gerçekleriyle yüzleşmeye ve gelecekteki zorluklarıyla karşılamaya odaklanmasıdır.
Ama bir daha dur; sürekli değişen bir geleceğe onları nasıl hazırlayacağız? Onları, hakkında hiçbir şey bilmediğimiz bir geleceğe ve uzmanların bile hayal etmediği zorluklara nasıl hazırlayacağız – dahası çözüm de sunmak – bizde olduğu gibi mi salgının son dalgasında? Henüz yaratılmamış görevleri ve çalışmalara yardımcı de olacağını ile ilgili onlara nasıl eğitim vereceğiz? 250 yıl önce başlayan ve hala hemen hemen aynı formda olan, değişmesi ve gelişmesi zor eğitim sistemlerine hala ihtiyacımız var mı? Hızlanan günümüze zar zor yetişmeye çalışırken Bilinmeyen gelecek ile yüzleşmeyi nasıl umabiliriz?
Allahım, bu büyük bir sorundur, Kolları sıvamalıyız, zihinlerimizi hazırlamalıyız, kararlılığını keskinleştirmeliyiz. Bunu bireylerden önce milletler ve devletler için bir öncelik olarak koymalıyız. Bu nedenle bu toplantının fikri ortaya çıktı. durgun suyu karıştırmaktır, Çocuklarımızın gözünde büyüttüğümüz geleceği nasıl silahlandıracağımızı bilmek için,bir duraklama olması gerektiğini ve panikten kaçış olmadığı için toplandığımız bir temeldir. Eğitim mesajını yeniden tanımlamalıyız, ve zamanın önceliği olarak hangi rolü oynamamız gerektiğini daha iyi anlamalıyız. Bu nedenle bu toplantı fikri, uluslararası okullar birliği’nin Orta Doğu’daki ilk yapımı olarak “Yaşam İçin Öğrenme” sunulmaktadır. Ve onunla yolumuzu başlıyoruz. Doğru yola giden ve yolu aramak için hiçbir emekten, paradan ve zamandan ayıramayan aileler için…
Eğitim kurumlarında zamanlarının çoğunu geçiren çocuklarımız, düzgün bir şekilde büyümelerini umuyoruz ancak gelecekte onları nelerin beklediğini bilmiyoruz.
Bu nedenle, hayatımızda farkında olmasak da, çocuklarımızın hak ettiği daha iyi bir yaşam için bin millik bir yola çıkıyoruz.Hepimiz el ele verelim ve “Yaşam İçin Öğrenmeye” ulaşalım ve Allah’ın en iyi çalışmanın ödülünü boşa çıkarmayacağına inanıyoruz.